Zastanawiasz się, jak to jest, że po latach regularnego chodzenia na lekcje angielskiego czy włoskiego radzisz sobie gorzej od dziecka, które dopiero od stosunkowo niedawna ma kontakt z obcą mową? Gdy jesteśmy mali, to nauka drugiego języka przychodzi nam naturalnie i bez wysiłku. Taką wiedzę maluch może zdobywać praktycznie od urodzenia – im szybciej, tym lepiej. Dlatego właśnie tak dużą popularnością cieszą się szkoły i przedszkola dwujęzyczne. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego dzieci szybciej i łatwiej opanowują języki obce niż dorośli.

Nauka a wiek – czy ma znaczenie?

Często słyszymy wśród rodziny i znajomych “już X lat uczę się angielskiego/hiszpańskiego/niemieckiego/włoskiego itd., a nadal nie potrafię mówić”. Czy możliwe, że w pewnym wieku jesteśmy już po prostu za starzy na to, by opanować język obcy? Okazuje się, że małe dzieci posiadają po prostu zadziwiająco dobrą zdolność przyswajania wiedzy – ich głowy są chłonne jak gąbki, a nauka w ich wieku to absolutnie naturalny proces.

Specjalistyczne źródła potwierdzają, że okres od narodzin do siódmego roku życia to najlepszy czas na wchłanianie tego rodzaju wiedzy. To właśnie wtedy ludzki mózg jest najlepiej przygotowany do tego procesu. Co ciekawe, maluchom łatwiej jest również wychwycić różnice w wymowie obcych głosek, dzięki temu mają piękny akcent już od najmłodszych lat.

Skuteczna nauka języka obcego u dzieci

Nowa wiedza przyswajana jest łatwiej i szybciej również z innych względów. Maluchy w przedszkolu codziennie uczą się angielskiego czy włoskiego za pomocą uznanych metod, takich jak Total Physical Respons (TPR), Language Immersion oraz Komunikacyjne Nauczanie Języka (CLT). Przedszkolaki poznają nowe słowa, struktury i funkcje np. poprzez zabawę. Dzięki temu maluchy zanurzają się w obcą mowę i przyswajają ją jako własną bez przemęczenia czy przeładowania materiałem, jak ma to czasami miejsce w przypadku dodatkowych zajęć po szkole. Cały ten proces odbywa się bardzo szybko i efektywnie. Ponadto, absolwenci naszego przedszkola osiągają wysokie wyniki we wszelkich przedmiotach oraz w olimpiadach dla szkół podstawowych.