Wybór przedszkola budzi strach w wielu rodzicach. Jest to przecież bardzo ważna decyzja, która w znacznym stopniu wpłynie na funkcjonowanie całej rodziny w ciągu najbliższych lat oraz odciśnie się na dalszej edukacji, a w efekcie na przyszłości dziecka. Przedszkole będzie bowiem pełnić w jego życiu zarówno rolę opiekuńczą, jak i wychowawczą czy edukacyjną. Będzie to też miejsce, w którym dziecko nawiąże kontakt z rówieśnikami i będzie uczyło się funkcjonować w grupie. Właśnie dlatego, nim zabierzemy się za poszukiwanie odpowiedniej placówki, powinniśmy dowiedzieć się na co warto zwracać uwagę.

Trzeba dokładnie sprawdzić placówkę!

Nim podejmiemy konkretną decyzję, warto udać się do placówki i sprawdzić co ma nam do zaoferowania. Powinniśmy zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, dzięki którym będziemy w stanie odpowiednio ocenić przedszkole. Zwróćmy uwagę na wystrój wnętrz, atmosferę jaka tam panuje czy sposób zachowania pracowników. Jeśli zdecydujemy się na daną placówkę te elementy będą miały wpływ na naszą pociechę.

Zwróćmy uwagę również, czy na ścianach wiszą prace dzieci? Jest to ważny czynnik. Jeśli wywieszone będą prace dzieci, wykonane różnorodnymi technikami, będziemy od razu wiedzieć, że maluchy rozwijają się w sposób interesujący i ciekawy. Jeśli na ścianach znajdują się różnorodne wyróżnienia lub nagrody, możemy być pewni, że jest to ceniona placówka.

Warto przyjrzeć się również salom. Istotna będzie ich wielkość oraz sposób urządzenia. Ważne, by wnętrza były czyste i właściwie zabezpieczone, a meble dostosowane do wzrostu dzieci.

Istotną rolę odgrywać nie tylko samo przedszkole, ale i okolica. Zwróćmy uwagę czy w pobliżu przedszkola znajdują się tereny zielone, gdzie maluchy będą mogły wychodzić, gdy pogoda na to pozwoli. Ważnym wyznacznikiem będzie również sąsiedztwo – nie chcemy przecież, by nasze dziecko przebywało w miejscu, w którym jest niebezpiecznie.

Niezwykle istotny będzie również jadłospis placówki oraz podstawa programowa, która jest realizowana w przedszkolu. Chcąc zapewnić maluchowi powinniśmy również zapoznać się z dostępnymi zajęciami dodatkowymi.