DZIEŃ SPECJALNY – DZIEŃ CIASTA

28lis09:0012:00DZIEŃ SPECJALNY – DZIEŃ CIASTA

Corocznie 26 listopada obchodzony jest Dzień Ciasta. Pierwszą celebrację tego wyjątkowego dnia odnotowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej , jednak Cake Day szybko zaczęto świętować na całym świecie a ciasta stały się popularnym deserem.

Z tej okazji 27 listopada zapraszamy Małych Podróżników na Dzień Specjalny – Dzień Ciasta.

Na temat historii ciasta jest wiele ciekawostek. Nie wszyscy wiedzą, że pierwsze placki z ziaren zbóż wypiekano już 5 tys. lat temu. Dziś ciasta kojarzą się nam ze słodkościami i choć najstarsze ślady miodu znaleziono w Grecji w 5500 lat temu, nie od razu dodawano go do pieczonych placków.
Inny wymiar smaku w XI wieku wypiekom nadał cukier ( bardzo drogi produkt z Arabii ) to wówczas w Salerno założono pierwszą znaną szkołę cukierniczą. Około XIII wieku zaczęto wytwarzać pierniki – głównie dzięki odkrytym (przywiezionym) przez Marco Polo przyprawom takim jak pieprz, cynamon, imbir i goździki.

Rozkwit słodyczy nastąpił 100 lat później, wówczas uzyskano jasne gatunki mąki, sprowadzono kakao, wanilię i ruszyła produkcja biszkoptów. We Francji wynaleziono pierwsze ciasto ptysiowe (parzone). Czterysta lat upłynęło nim zaczęto używać drożdży i proszku do pieczenia do wypieków pulchnych ciast, ciastek, herbatników.

O tym, że współczesne cukiernictwo jest wielką sztuką, a dorosły człowiek zjada średnio 12 kg słodyczy rocznie Mali Podróżnicy dowiedzą się w Dniu Specjalnym.

Jak będziemy świętować Dzień Ciasta?
Naszym zadaniem najlepszą formą uczczenia tego dnia jest własnoręcznie upieczone i zjedzone w dobrym towarzystwie ciasto.
Zatem każda grupa wybierze przepis i wykona zgodnie z recepturą ulubiony wypiek.

20231111 09:00 - 12:00(GMT+00:00)