„ Z WIZYTĄ W KRAJU MOZARTA” DRUGI Z DZIESIĘCIU TEMATÓW PLANU ROCZNEGO – MAŁY PODRÓŻNIK W WYPRAWACH PO EUROPIE – W ZAKRESIE EDUKACJI PRZYRODNICZO-SPOŁECZNO – KULTUROWEJ – AUSTRIA – WSZYSTKIE GRUPY

W następnym tygodniu zgodnie z realizacją planu rocznego rozpoczynamy cykl tygodniowych tematów ’ Mały Podróżnik w wyprawach po Europie ”. Drugim krajem jaki zaproponujemy naszym Przedszkolakom będzie Austria – ojczyzna Wolfganga Amadeusa Mozarta. Mali Podróżnicy poznają wiele ciekawostek na temat tego niezwykłego kraju np.
– W Austrii inaczej niż w innych krajach najwyższą oceną jest „jedynka”, a najsłabszą „piątka”.
– Wiedeń i Austria za sprawą rodziny Straussów uznawany jest za kolebkę walca.
– Urodzony w Austrii Ferdinand Porsche jest najbardziej znanym projektantem i producentem samochodów sportowych.
– Na cześć cesarza Franciszka Józefa zwanego powszechnie Kaiserem nazwano rodzaj bułek, kajzerki w wielu krajach do dziś tak są nazywane.
– W Austrii znajduje się najstarsza restauracja na świecie. Lokal St. Peter Stifts Kulinarium w Salzburgu istnieje ponad 1200 lat. – – Austria jest najbardziej utytułowanym krajem w narciarstwie alpejskim. Na zimowych igrzyskach olimpijskich reprezentanci tego kraju sięgnęli dotychczas po 128 medali, w tym aż 40 złotych.
– Ulubione potrawy Austriaków – zupa ziemniaczana, Apfelstrudel, zupa z szarego sera, Tort Sachera.
– W Austrii znajduje się najstarszy ogród zoologiczny, powstał w 1752 roku.
– Najsławniejszy zabytek czyli rezydencja Habsburgów ma aż 1440 pokoi.
O tym wszystkim i o wielu innych rzeczach dowiedzie się już niedługo.

20231010 09:00 - 20231010 17:00(GMT+00:00)